X

דבר המפרסמים

לסגירה לחץ על ה X שבצד ימין למעלה

קרא חפשי - מאמרים לקריאה חפשית

איך לשלב גינת ירק בגינת הנוי


שילוב גינת ירק בגינת הנוי שלכם, זה הרבה מעבר ליופי וריח נעים בגינה, זה שימושי וזאת בעיקר חוויה. חוויה ללקט ירקות שגידלת וטיפחת מהגינה שלך, לתבל תבשילים בצמחי תבלין אורגניים שצמחו בגינה שלך וכד'

הקמת גינת ירק בגינת הנוי תספק צמחי תבלין וירקות טריים, ללא חומרי ריסוס והדברה, ובנוסף- ירקות שגידלת במו ידייך, שתלת, השקת, טיפחת- ואין סיפוק גדול מזה.

למה ומתי כדאי להקים גינת ירק?

עונת האביב היא העונה האופטימאלית בשנה להקמת גינה. הכל פורח ומלבלב, מזג האוויר מושלם ומזמין אותנו לצאת לגינה ולחלץ את השרירים שנחו במהלך החורף. אם כבר מקימים גינה, למה לא לשלב בה גינת ירק ולהינות מכל הטוב והשפע שגידלתם במו ידייכם? היתרון המשמעותי ביותר, הוא העובדה כי זוהי פעילות משותפת המתאימה לכל הגילאים, ואין כמו חוויה משפחתית מעצימה כמו זו על מנת להינות מהגינה כל פעם מחדש בעת קטיף הירקות או צמחי התבלין.

הקמת גינת ירק היא פעולה מהנה וחווייתית אך היא גם חינוכית מאוד והיא מעניקה לילדים ערך לצומח וכבוד לסביבה. מומלץ לערב את הילדים בבחירת עיצוב גינת הירק עד לבחירת השתילים שנשתול והזרעים שנזרע. מעקב צמוד אחר התפתחות השתיל יעניק סיפוק אדיר וציפייה לילדים. 

אם כן, איך לשלב גינת ירק בגינת הנוי?

איך בוחרים את המיקום האופטימלי להקמת גינת ירק?

השלב הראשוני בהקמת גינת ירק הואשלב בחירת המקום האופטימלי לגינת הירק בתוך גינת הנוי. נבחר את המקום שתמיד חשוף לשמש, משום שצמחי התבלינים והירקות זקוקים לפחות לשש שעות שמש מדי יום. מלבד אזור שטוף שמש, כדאי לזכור כי על מנת לטפח ולטפל בצמחים שלנו, יש לבחור מקום נגיש למגע וזאת על מנת להקל על שלב ההשקייה וניקוש העשבים וכמובן- מקום שיהיה נוח לקטוף ממנו את הירקות שהבשילו. מומלץ לבחור מקום רחב יחסית, ולהתחשב בגודלו העתידי של השתיל אותו אנו שותלים. 

איך מכינים את הקרקע להקמת גינת ירק?

קרקע פורייה היא קרקע עשירה. על מנת להינות מירקות וצמחי תבלין בריאים, עסיסיים ויפים, כדאי לנו להעניק טיפול ראשוני מסור לאדמה שלנו. בשלב הראשון, יש לנקש את העשבייה השוטה ולנקות את האדמה מכל לכלוך. שלב זה יעניק לאדמה מראה אחיד ונקי וכך הגינה תיראה אסתטית יותר. בשלב הבא, יש להפוך את האדמה. את האדמה הופכים במטרה לאוורר ולרענן אותה בעזרת מגרפה או את חפירה. בשלב זה, מומלץ לפזר דשן או קומפוסט אורגני (העשוי ברב המקרים משיירי מזון, עלים ועשבים, זל עופות ופרות וכד') בכמות מספקת באדמה ולהחדיר אותו היטב לשכבת האדמה בה ישתלו הצמחים. לאחר מכן, מומלץ להשקות היטב את האדמה על מנת להעניק לה לחות שתחלחל לעומק האדמה. שלב השקייה הקרקע הוא שלב חשוב מאין כמותו. יש להתאזר בסבלנות ולהקפיד להשקות מידי יום במשך כשבוע. רק לאחר מכן, נוכל להתחיל את השלב המרגש ביותר, שלב השתילה. אם שלב זה נראה לכם מסובך מידי, ניתן לפנות לחברת גינון המתמחה בשילוב גינת ירק בגינת הנוי, וחברת הגינון תוכל לספק את כל הידע הנדרש ולבצע עבורכם את כל שלבי ההכנה ולכם ישאר רק "לקטוף את הפירות".

אילו שתילים נשלב בגינת הירק שלנו?

נהוג להתחיל עם עשבי תבלין, ולאחר מכן להוסיף ירקות. מומלץ לבחור בצמחי תבלין בהם אתם משתמשים לרב בבית. (10 צמחי התבלין קלים לגידול בגינה) כך גם בנושא הירקות. מומלץ להקפיד ולרכוש שתילים אורגניים. עלות השתילים האורגניים מעט יקרה יותר (עניין של שקלים בודדים), אך הם יבטיחו לכם ירקות נטולי חומרים כימיים. ירקות אורגניים בריאים יותר ועמידים יותר. רכישת שתילים יבטיחו לכם שתילה בעונה המתאימה. ברכישת זרעים, ניתן יהיה לקרוא על גבי האריזה את המידע החשוב כמו מועד שתילה אופטימלי, ומרווח בין זרע לזרע. חשוב לברר בעת קניית השתילים או הפקעות באיזה מרחק יש לשתול אותם, שכן כל צמח מצריך מרחב מחיה אחר.

גינת הירק שלנו מוכנה! איך משמרים ומטפחים? 

לאחר בחירת המקום, הכנת הקרקע, בחירת הצמחים ושתילתם, נשאר להשקותם מדי יום. ניתן להשקות באופן ידני או לפרוס טפטפות. יש צמחים הדורשים הרטבה מלאה ובמקרה כזה רצוי להתקין ממטרה. חברת גינון תוכל לבנות עבורך את התשתית ולהכין את הקרקע, ואתם תצטרכו רק לדאוג לטיפול השוטף ולתחזוק. יש להקפיד ולנקש עשבים במידת הצורך וחשוב מאוד, בעיקר בימי הקיץ החמים, להקפיד לשמור על קרקע לחה. מומלץ לשתול ירקות לסרוגין על מנת להינות ממגוון גדול ומכמות מספיקה שלא תתבזבז לשוואץ 

תתחדשו! יש לכם גינת ירק בגינת הנוי, ואתם יכולים ליהנות מעשבי תבלין וירקות טריים בכל יום .