X

דבר המפרסמים

לסגירה לחץ על ה X שבצד ימין למעלה

קרא חפשי - מאמרים לקריאה חפשית

איך לבחור בעל מקצוע לבניית דק מעץ


החלטתם להפוך את המרפסת או את הגינה לפינת חמד חמימה ונעימה ובחרתם לבנות עליה רצפת דק. בחירה טובה, שכן רצפת הדק יוצרת אוירה נעימה ומראה קלאסי.

בונים דק? קצת רקע כללי:

דק עץ או רצפת עץ, הוא פתרון מצוין להקמת חיפוי קרקע נוח לשימוש, חמים ויפה. אך אם הוא אינו מוקם כהלכה ובצורה מקצועית הוא עשוי להראות רעוע ולעיתים, אפילו מסוכן. אחד מיתרונותיו ההולטים של הדק, הוא העובדה שניתן להקים אותו כמעט בכל מקום, אפילו על שטח לא ישר או על קרקע שלא ניתן לטפח. הוא דורש תחזוקה שנתית מעטה והוא עשוי להאריך ימים באופן משמעותי אם בוחרים בעץ איכותי ומבצעים את ההקמה כראוי.אם כבר החלטתם להתקין דק עץ בגינת הבית, בפנים הבית או בלכל שימוש אחר, מוטוב לכם להשקיע את כספכם בחוכמה ולא להתפתות למחירים זולים במיוחד של אנשי מקצוע שהניסיון והמקצועיות שלהם נתונה בספק. אלו עשויים לגבות מכם מחיר זול יחסית, אך התוצאה תראה בהתאם, ועד מהרה תגלו שהשקעתכם הכספית ירדה לטימיון.

בשלב הראשון בהקמת דק עץ, מומלץ לבחון היטב את חשיפת המשטח לקרני השמש. קרני שמש חזקות עשויות לפגוע במשטח העץ אם הוא עשוי מעץ שאינו מתאים. בחירת סוג העץ להקמת הדק תלויה כמובן בתקציב אך גם באזור המיועד.

לא כל עץ מתאים להקמת דק. העצים הנפוצים ביותר לשימוש בהקמת דקים ופרגולות הם עץ אורן (קרוליינה או פיני), איפאה ואדני רכבת. דק אורן קרוליינה הוא עץ רך, והוא עמיד יותר וחזק יותר ממקבילו עץ האורן הפיני הנפוץ גם הוא בהקמת דקים. עץ האורן מסוג קרוליינה קל יחסית לעבודה מאחר והוא עץ רך, הוא העל סיבים צפופים ותחזוקתו זולה ופשוטה יחסית. הוא דורש שימון בעזרת שמן דקים אחת לשנה לערך, או במקרים של חשיפה למזג אויר קיצוני, אחת לחצי שנה. לעומת זאת, האורן פיני שגם הוא עץ רך יחסית, מעניק מראה טבעי יותר, אך הוא עשוי להיות עמיד פחות. גם תחזוקתו של דק האורן הפיני, בדומה לדק האורן קרוליינה דורש שימון בעזרת שמן דקים אחת לשנה.

אחד מסוגי הדק המובילים והעמידים ואיכותיים ביותר, הם דק מעץ איפאה. עץ האיפאה הוא עת עמיד במיוחד, הוא בעל גוון אלגנטי ויפה, אך הוא יקר יותר מדק האורן. דק איפאה קשה הרבה יותר ולכן העבודה עליו קשה פי כמה וההתקנה שלו מורכבת יותר. מחירו היקר משתלם אם אתם מתקינים דק לשימוש רווי או דק החשוף למזג אוויר קיצוני.

עוד סוג דק מצוין ומרהיב ביופיו הוא דק הבנוי מאדני רכבת. אדני הרכבת עשויים עץ אלון משובח, עץ קשה ועמיד. הוא מעניק אווירה ומראה עמוק ויוקרתי לכל גינה. דק העשוי אדני רכבת עשוי להיות יקר באופן משמעותי מכל מתחריו וזאת בעיקבות העובדה שהוא דורש עבודה מורכבת במיוחד, הן בליטוש והן בהתקנה.   

אז איך לבחור בעל מקצוע לבניית הדק?

תיק עבודות - בקשו לראות כמה עבודות קודמות של המתקין, רצוי אפילו לבחור מתקין ששמעתם עליו דרך המלצה של חבר. אם החבר המליץ עליו- כנראה שהוא באמת טוב. בחירת בעל מקצוע לבניית דקים דורשת קצת עבודת חיפוש וחקר, אבל אל תתפשרו. איש מקצוע מיומן יוכל לעזור לכם לתכנן את הגינה שתמיד חלמתם עליה וליצור אותה במציאות בשלמות. שקול הוספת פרגולה כחלק מבניית הדק.

אחריות - בבחירת בעל מקצוע לבניית דק הקפידו להעלות את שאלת האחריות. כאשר בעל המקצוע קונה את העץ, העץ מלווה בתו תקן ובתעודת אחריות. שאלו כמה שנות אחריות מעניק המתקין ומה כוללת האחריות.

מחיר - מחיר כמובן הוא אחד השיקולים המרכזיים בבחירת בעל מקצוע לבניית דק. חפשו בעל מקצוע במחיר אטרקטיבי, אך כזה שעונה על כל הדרישות שהעלו כאן. בצורה כזאת, תדעו שבחרתם בבעל מקצוע לבניית דק שהוא גם מקצועי ומיומן וגם מציע מחיר מתאים. שאלו גם על הנחה ללקוחות קבועים וללקוחות שהתקינו את רצפת הדק - שני הצדדים מרווחים. אתם נהנים מהנחה ומבעל מקצוע מיומן ובעל המקצוע נהנה מלקוח חוזר שימליץ עליו לאחרים.

טיפולים משמרים - שאלו את המתקין כיצד לשמור על רצפת הדק וכיצד לבצע טיפולים משמרים ומתי. בררו מחיר גם לגבי הטיפולים המשמרים, משום שהם הכרחיים עבור רצפת דק, וקחו את מחיר הטיפולים המשמרים בחשבון. כמובן שבעוד שנה המחיר יכול להשתנות, אך כך תקבלו הערכה סבירה של המחיר.

יתכן ובחירת בעל מקצוע לבניית דק דורשת קצת מאמץ ואינה מסתכמת בבחירת השם הראשון בספר הטלפונים. אך, כאשר תבחרו בעל מקצוע לבניית דק מיומן ומומלץ, שראיתם עבודות קודמות שלו והתרשמתם- תוכלו לסמוך עליו בבניית רצפת הדק שתמיד חלמתם עליה.