X

דבר המפרסמים

לסגירה לחץ על ה X שבצד ימין למעלה

קרא חפשי - מאמרים לקריאה חפשית

תמ"א 38, סוף סוף ממ"ד


תוכנית מתאר ארצית 38 היא תוכנית אשר נועדה לעודד יזמים ודיירים, לחזק מבנים ישנים, אשר אינם עומדים בתקנים המחמירים הקיימים כיום נגד רעידות אדמה. מבנים ישנים מאד, שנבנו לפני שנכנסו תקני רעידת אדמה לתוקף, עלולים להיות חלשים יחסית, ולעמוד בסכנה ממשית של קריסה במקרה של רעידת אדמה.

מאחר וישראל היא מקום מועד יחסית לרעידות אדמה, חשוב מאד לחזק מבנים אלו ולהבטיח את שלומם של הדיירים. אולם מכיוון שחיזוק שכזה הוא יקר מאד, נוצרה תמ"א 38. התכנית מעניקה הטבות הן ליזמים והן לדיירים אשר מחליטים לשפץ את המבנה ולחזק אותו. בתמורה לעבודה, זכאי היזם לבנייה של קומה נוספת בבניין, כשהזכויות על הדירות בה יהיו שייכות לו. הדיירים זכאים להרחבת בנייה בכל אחת מן הדירות, ובנוסף זכאים הדיירים כולם לשיפוץ של המבנה – חידוש הכניסה, הוספת מעלית ועוד.

תמ"א 38, סוף סוף ממ"ד

אחת הסיבות אשר מניעות אנשים רבים ליישם את תוכנית תמ"א 38, היא האפשרות להוסיף ממ"ד לדירות שבבניין. בניינים ישנים, אשר אינם עומדים בתקני רעידת האדמה, נבנו, מטבע הדברים, גם לפני שנכנסו התקנות אשר מחייבות בנייה של ממ"ד בכל דירה. לכן, דירות ישנות אלו אינן מכילות ממ"ד, ובמקרים רבים לדיירי הבניינים הללו אין שום מקום מוגן שבו יוכלו לשהות במקרה של מתקפה וכדומה. יישום של תוכנית תמ"א 38 מאפשר לדיירים בבניינים ישנים אלה לבנות לעצמם, במסגרת עבודות השיפוץ, החיזוק וההרחבה, גם ממ"ד חדש, אשר יעניק להם הגנה מרבית במקרים של מלחמה וכדומה, ויעמיד את הבניין בכל תקני הבטיחות הנדרשים על פי פיקוד העורף. בניית ממ"ד במסגרת תמ"א 38 גם חוסכת את עבודות הבנייה הנפרדות של כל דייר בנפרד, כאשר יחליט לבנות לעצמו ממ"ד.

בניית ממד או הזמנת ממד נייד?

כאשר בונים כיום בניין חדש, בונים אותו על פי כל כללי הבטיחות החדשים הקיימים היום. אחד מן הכללים הללו הוא החיוב לבנות לכל דירה בכל בניין ממד תקני, העשוי כולו מבטון מזוין ופלדה, ואשר ישמש את דיירי הבית במקרי חרום של סכנות כמו מתקפות טילים וכדומה. הממד הוא מרחב מוגן דירתי, אשר מגן מפני סכנות רבות, אינו מועד לקריסה ומסייע רבות בשמירה על חיי אדם. אולם לפני שנוצרו תקנות הבטיחות המחייבות בנייה של ממד, נבנו מאות בניינים ברחבי הארץ, מבלי הגנה מתאימה. מה יעשו אותם דיירים במבנים הללו בשעת סכנה, חלילה? דיירים בבניינים ישנים אשר רוצים להגן על עצמם, חייבים לדאוג להוספה של ממד תקני ובטוח לדירה שלהם.

מהו ממד יביל?

ממד יביל הוא למעשה ממ"ד נייד. גם אם המושג נשמע מוזר מעט, הוא קיים בלא מעט מקומות. כולנו מכירים מבנים ניידים כמו קרוונים, למשל. ממד יביל פועל באותו אופן כמו מבנים ניידים אחרים. את הממד היביל בונים במפעל מיוחד לייצור ממדים, כך שכל הרעש, הלכלוך והבלגן אשר כרוכים בבנייה של הממד נערכים רחוק משטח המגורים, ואינם מסבים אי נוחות לדיירים. לאחר שהממד מוכן, מובילים אותו (מכאן השם "יביל") אל הדירה, ומתקינים אותו במקום המתאים, על ידי חיבור מתאים לקרקע.

בניית ממד או הזמנת ממ"ד נייד?

לכאורה, הדרך להוסיף ממד לדירה קיימת היא על ידי בנייה של ממד חדש בדירה. משמעות הדבר היא יצירת קידוחים, יציקות, בנייה, לכלוך, אבק, רעש, הוצאות, והרבה מאד כאב ראש. אין פלא, שאנשים רבים נמנעים מבנייה של ממד באופן שכזה. אולם אנשים רבים פשוט אינם מודעים לאופציה השנייה – הזמנת ממ"ד נייד. בעוד שבניית ממד כרוכה בכל הסרבול שהזכרנו, הזמנת ממד חוסכת את כאב הראש הזה, ומאפשרת הקמת ממד בדירה בתוך מספר שעות, במינימום רעש ומינימום לכלוך.

כיצד נעשה הדבר? מפעלים אשר עוסקים בבניית חדרי ביטחון ניידים, בונים גם ממדים ניידים באותו האופן. הבנייה של הממד נעשית במפעל עצמו, רחוק ממקום המגורים של המזמין – בלי סבל, בלי רעש, בלי לכלוך. הממד נבנה על מסגרת המאפשרת ניוד של הממד לאחר הבנייה, ובסיום הבנייה הממד פשוט מובל אל הדירה, ומותקן בה, בתוך מספר שעות בלבד.

הזמנת ממד יביל למיגון הבית

הזמנת ממד יביל למיגון הבית כוללת מספר שלבים. תחילה, יש להחליט היכן מעוניינים למקם את הממד, ומה יהיה הגודל שלו בדיוק. לאחר מכן, בעלי המקצוע צריכים לבדוק היטב את האדמה במקום – את העומק שלה, את סוג האדמה וכדומה, על מנת לדעת איזה סוג של יסודות וחיבורים יש להניח במקום בהמשך. לאחר מכן מזמינים בפועל את הממד ובונים אותו, כאמור, במפעל.

הבונוס הנוסף: חשוב לזכור, ממ"דים הם חדרים לכל דבר. ניתן לחיות בהם, לישון בהם ולהפוך אותם לעוד חדר נוסף. זהו הבונוס הנוסף, התוספת של חדר לדירה שלכם ועל ידי כך הגדלתה וכן הגדלת השווי שלה. מומלץ ביותר לשקול ברצינות את המהלך הזה. הוא מציל חיים ואף משדרג חיים.