X

דבר המפרסמים

לסגירה לחץ על ה X שבצד ימין למעלה

קרא חפשי - מאמרים לקריאה חפשית

יונים – כל מה שצריך לדעת על היונה


היונה היא מבין בעלי הכנף הנפוצים סביבנו. אך רוב האנשים לא יודעים כלכך הרבה אודותיה. המאמר הבא יפרט את כל מה כצריך לדעת על יונים ועל השפעתם עלינו.

תכונות היונים:

היונה היא עוף מבוית. היא אוכלת זרעים, פירורי מזון, ועוד. היונה מונוגמית. היא אינה מחליפה בני זוג במהלך חייה אלא בעת מות אחד מבני הזוג.  בניית הקן מתבצעת בשיתוף כמו האכלת הגולים. היונים מטילות ביצה אחת או שתיים אחת לחודשיים לערך. כאשר בתום חודשיים, היונים "שולחות" את הגוזל שלהן לעצמאות ומתכוננות להטלה הבאה. זמן הדגירה הוא כ 20 ימים.  תוחלת החיים הממוצעת של היונה בטבע הוא כ- 5 שנים. (כאשר בשבי, הממוצע הוא כ- 15 שנים).

במהלך 5 שנות חייהן, היונים נוטות להתיישב ולקונן במקום אחד כאשר העדפתן הברורה היא מקום מקורה וחמים, המגן עליהן מפני רוחות וגשמי החורף ומפני קרני השמש בימי קיץ חמים.  היונים יוצאות מידי יום ללקט מזון ולשתות מים. רב המקרים הן עושות זאת בחברת קבוצת יונים גדולה אחרת, מאחר וליונים נטייה להתגודד בקבוצות גדולות.

נזקי היונים לחקלאות ולמפעלים:

עיקר תזונת היונים מורכבת מזרעים וגרגירים. לכן, הן נוטות להתגודד בקבוצות גדולות ולהשתלט על שטחים חקלאיים וללקט את הזרעים שנזרעו ע"י החקלאים. כתוצאה מכך, אחוזים גדולים מן הזרעים לא גדלים ואחוזי התבואה יורדים בצורה דראסטית.
מלבד שטחי חקלאות, היונים מוצאות את הממגורות, הרפתות ולולי התרנגולות כמקום האופטימאלי להתיישבות. המקום מוצל ברב המקרים, מים טריים זמינים באופן קבוע ובעיקר תזונת התרנגולות והפרות מושלמות בעבור היונים.
קבוצת יונים גדולה מייצרת שכבת לשלשת גדולה המובילה לזיהומים ומחלות ועלולה לפגוע בפרות ובתרנגולות ובתוצרת שלהן.

נזקי היונים לאדם הפרטי:

היונים מהוות מטרד לבני האדם ולא בכדי. היונים נוטות להתיישב ולקונן באזורי מגורים. מגוון האפשרויות שעומדות בפני היונים רחב וברגע שהן מתיישבות, הן נוטות להתעקש על המיקום.
היונים מתמקמות במסתורי כביסה, בחללי עליות הגג, במרזבים, במרפסות ובמחסנים.  תוך זמן קצר היונים לשלשת היונים מכסה שטחים נרחבים וכמויות אדירות של לשלשת משמשות למצע מושלם להתפתחות חיידקים, טפילים והתפשטות מחלות קשות. לשלשת היונים חומצית וגורמת להרס של מתכות מגולוונות ושלדי מתכת הנפוצים במרזבים, במסתורי כביסה ובגגות סולאריים.
היונים מרעישות מאוד ומלכלכות מאוד ההשפעה של קינון יונים בסביבת ילדים, מבוגרים, נשים בהריון ובעלי מערכת חיסונית חלשה עשויה להיות קשה מאוד ובלתי הפיכה. 

איך מרחיקים יונים לצמיתות:

הרחקת יונים לצמיתות עשויה להיות משימה לא פשוטה כאשר ניתן להשתמש במספר דרכים בהתאם למקום ההתיישבות.
קיימות שיטות ה"סבתא" לביצוע עצמי. ברב המקרים שיטות אלו אינן יעילות מאחר וכדי ליישמן בצורה נכונה יש להתחשב בגורמים רבים.

בין שיטות ה"סבתא" הנפוצות:

1. הרחקת יונים ממרפסות למשל בעזרת ריסוס דבק על משטח הרצפה. כמובן שהיונה לא תידבק לרצפה, אך התחושה הדביקה והלא נעימה תגרום לה לחפש מקום התיישבות אחר. חיסרון בולט – המשטח הופך ללא נגיש גם בפני אדם, צובר ליכלוך ודורש תחזוקה יומיומית שוטפת.

2. תליית אביזרים מבריקים ומחזירים אור כמו בקבוקי פלסטיק שקופים מלאים מים, שקיות מלאות מים, דיסקים וכו'. חיסרון – במקרים של מסתורי כביסה, עליות גג ומקומות בהם אין שמש ישירה, שיטה זו לא אפקטיבית.

3. הצבת דחליל של יונה או של עוף דורס. גורמים ליונה להבין שהמקום מאוכלס. חיסרון, היונה עקשנית מאוד ובעלת זיכרון פנומנאלי. ולכן היא תתעקש במספר הניסיון ומהר מאוד היא תבין שהציפור אינה אמיתית.

שיטות אלו הוכחו כשיטות לא יעילות לטווח הארוך. קיימים כיום בשוק עזרים להרחקת יונים באיכות טובה.

רצוי להימנע מביזבוז זמן וכסף, ולהיעזר בדרכים מקובלות אחרות שהוכיחו את עצמן כמו

1. התקנת רשתות פלסטיק המקיפות את כל האזור המיועד ובכך מונעות גישה מהיונים למקום.

2. התקנת דוקרנים אשר מונעים מהיונים לעמוד על מעקות וגגות

3. התקנן סלילי מתכת אשר רוטטים כאשר היונה מנסה לנחות עליהם וכל מבהילים את היונה והיא בורחת ולא חוזרת.

4. התקנת וילונות ניילון מאסיבים – יעיל בעיקר להרחקת יונים מרפתות ולולים.