X

דבר המפרסמים

לסגירה לחץ על ה X שבצד ימין למעלה

קרא חפשי - מאמרים לקריאה חפשית

עוברים לבית חדש. איך נערכים?


עוברים לבית חדש. התרגשות באוויר. מחשבות על תכנון וסידור הבית החדש מתרוצצות בראש ביום ובלילה. לעיתים מרב מחשבות נוטים לשכוח לעשות את ההכנות המתאימות. ברב הדברים הטכניים כמו חיבור חשמל, מים, גז נורא פשוט לטפל. אך מה בקשר לניקיון הבית החדש?

אמנם אתם נכנסים לבית חדש, אך אל לכם לשכוח - הבית החדש לא מגיע באריזה מנוילנת ומבריקה.. הוא מגיע מכוסה שאריות צבע, אבק כבד המכסה את הכל, חלונות ודלתות הדורשים ניקיון, שאריות סימני מדידה וצבע ועוד הפתעות רבות אשר גוררות איתן עבודה פזית לא פשוטה וזמן יקר. מה עושים?

ברב המקרים, נערכים למצב בעזרת חברת פוליש וניקיון טובה. קיימות היום חברות ניקיון מקצועיות ואיכותיות אשר יספקו לכם מענה מתאים לכל מצב ועניין. חשוב מאוד לערוך בירור רחב טרם בחירת חברת ניקיון. מה עליכם לבדוק ומה חשוב לדעת?

ראשית, חשוב לדעת שהעסקת חברת ניקיון איכותית תלויה בתקציב שלכם. במקרה ותקציבכם נמוך מהמחירים אותם דורשות חברות ניקיון ממוצעות, רצוי ומומלץ לנסות לנקות את הבית החדש לבד. אמנם ניקיון בית חדש עלולה להיות עבודה מפרכת, אך העסקת חברת ניקיון ברמה נמוכה עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים אשר יעלו לכם ביוקר בעתיד. 

שלב ראשון - איך מזהים חברת ניקיון איכותית וממי רצוי להיזהר:

ענף הניקיון והפוליש הינו תחום פרוץ, לכן קיימות בשוק המון חברות קטנות ולא מקצועיות, חלקן פולעות ללא עוסק מורשה. חברות אלו מודעות לתחרות הקשה בשוק וכדי לחדור לשוק, הן מציעות מחירים זולים מאוד ביחס למחירים הממוצעים. כבר בשלב זה כדאי שיעלה החשד שמדובר בחברה "חאפרית".

נזקים העלולים להיגרם מעבודה לא מקצועית: ניקיון דירה חדשה מקבלן או ניקיון דירה אחרי שיפוץ עשויה להיות עבודה דקדקנית מאחר ואחד ה"אויבים" העיקריים בניקיון הוא האבק. האבק הוא אוייב חמקמק. הוא נכנס לכל חריץ ומכסה את כל הבית בשכבה סמיכה סמיכה אותה קשה מאוד לנקות. ניקיון אבק סמיך בצורה לא מקצועית עלולה לגרום לנזקים. למשל, ניקיון אבק סמיך בעזרת מים עלול ליצור "בוץ" אשר עלול לחדור לחריצים שבין המרצפות, להיספג ולגרום לכתמים שלא ירדו בקלות. דרך נוספת לגרום נזק הוא שימוש בלחץ מים בארונות המטבח או בארונות קיר על מנת להסיר את שכבת האבק בזמן קצר. שימוש בלחץ מים בארונות העשויים עץ, סיבית, סנוודיץ וכד' עלול לגרום לבועות ולהתנפחות העץ. נזק זה לא ניתן לתקן. במקרים כאלו יהיה צורך בהחלפת ארונות המטבח עניין שעלול לעלות עשרות אלפי שקלים.
שימוש בחומרי ניקיון לא מתאימים עלולים לגרום לנזקים רבים. חומרי ניקיון עשויים תרכובות כימיות חריפות העשויות לגרום לנזקים גדולים. למשל, שימוש בחומצה על מנת להסיר כתמים בצורה מהירה עלולה להוריד את הברק מהרצפה, מהכלים הסניטריים וכד'. שימוש בחומרים שלא קיבלו אישורים של משרד הבריאות ומכון התקנים עלולים להיות מסוכנים. שימוש בחומרי הדברה ללא אישורי משרד הבריאות או שימוש בצורה לא מקצועית עלולה לגרום להרעלה ואף למוות. שימוש במיכשור ישן או לקוי עשוי לגרום לשריטות או לניקיון לא יסודי. 
טיפול לא ראוי ולא נכון בבית החדש שלכם עשוי לגרום לנזקים ולעלות לכם ביוקר. לכן, חשוב מאוד להעסיק חברה איכותית וטובה.

שלב שני - בחירת חברת ניקיון:

בחירת חברת ניקיון לניקיון הדירה החדשה או המשופצת שלכם עשויה להיות פשוטה מאוד. המלצות "מפה לאוזן" היא השיטה הטובה ביותר לאתר חברה טובה. לרב החברות חשוב להותיר רושם טוב על מנת לזכות בהמלצות. דרך נוספת היא בדיקה וסקירה מעמיקה ברשת האינטרנט.בדדיקה זו עשויה להביא לכם מספר חברות אופציונאליות לבדיקה. מומלץ לבחור 3 חברות בולטות לסקירה ולבחור מבינהן. בדיקה רחבה מול מספר גדול של חברות עלולה ליצור בלבול ותסכול וחשוב יותר, בזבוז זמן.

מספר דברים שחשוב מאוד לבדוק מול חברת הניקיון:

1. האם ברשות החברה עוסק מורשה? חברה ללא עוסק מורשה עלולה להיות חברה "חאפרית" וקיימת סבירות גבוהה שבמקרה של "צרות" לא ממש תמצאו למי לפנות.

2. האם ברשות החברה ביטוח? על כל חברת ניקיון לבטח את עובדיה למקרה של פגיעה חלילה. כאשר הפועלים עובדים אצלכם בבית, אתם חשופים לתביעה מאחר והם נפגעו אצלכם בבית. לכן, חשוב מאוד לוודא כי לחברת הניקיון ביטוחים המכסים כל אפשרות לפגיעה בנפש. ביטוח חשוב נוסף הוא ביטוח רכוש. על מנת להבטיח כיסוי במקרה של פגיעה ברכוש? יש לזכור כי עבושת ניקיון ופוליש חופשת את הבית שלכם לחומרים וכלים העלולים לגרום לנזקים חמורים. מומלץ לוודא כי יש את מי לתבוע ויש מי שיכסה את הנזקים במקרה של פגיעה.

3. האם יש לצוות העובדים "אבא ואמא"? האם יש לנו כתובת זמינה ונגישה להערות ותלונות? חשוב לדעת מול מי אנו מתמודדים. אם בעלי החברה / מנהל החברה בעל אוזן קשבת? 

4. האם החברה משתמשת בחומרי ניקיון איכותיים אשר קיבלו את כל האישורים לשימוש ממשרד הבריאות וממכון התקנים? שימוש בחומרים לא איכותיים עלולים לגרום לנזקים ואף להרעלה.

5. האם ברשות החברה כלים מקצועיים לביצוע העבודה? כאשר חברת פוליש מגיעה לביצוע העבודה עם חומרי ניקיון אך ללא מכונת פוליש, אמורה להידלק לכם נורה אדומה.

שלב שלישי - תיאום ציפיות והצעת מחיר

ככלל, בשום אופן אין לסגור עסקה מול חברת ניקיון דרך הטלפון. דירשו מנציג החברה להגיע פיזית לבית, לסקור היטב את היקף העבודה ורק אז לקבל הצעת מחיר. הצעת מחיר טלפונית ללא סקירת הדירה עלולה להוביל לתוספות במחיר ולאי נעימויות בהמשך. 
יש לעלות בכתב את כל פרטי העסקה. החל מהתחייבויות חברת הניקיון והפוליש לביצוע העבודה בצורה מפורטת וכלה במחיר עליו סוכם. סגירת עסקה "בעל פה" עלולה ליצור אי הבנות או מצבים לא נעימים. הקדימו תרופה.
בשום אופן אין להראות לחברת הניקיון לחץ זמן. נציג החברה עלול להבחין בלחץ הזמן שלך ולנצל זאת להעלאת מחיר.

יש לציין סעיף בהסכם העבודה המפרט את התחייבות החברה לעמוד בזמנים. על החברה להתחייב מראש למספר ימי העבודה על מנת למנוע "סחבת" או הקצאת צוות עובדים קטן מידי. 

ניקיון דירה חדשה או ניקיון דירה אחרי שיפוץ היא עבודה קשה וצורכת אנרגיה וכוח אדם. מומלץ מאוד להעסיק חברת ניקיון ופוליש לביצוע העבודה אך מומלץ יותר לא להתפשר על חברה זולה אשר עלולה לגרום לנזקים. במקרה וידכם אינה משגת, מומלץ לבצע את עבודת הניקיון לבד.