X

דבר המפרסמים

לסגירה לחץ על ה X שבצד ימין למעלה

קרא חפשי - מאמרים לקריאה חפשית

הרחקת יונים לשמירה על סביבה בריאה, שקטה ונעימה


הרחקת יונים עשויה להיות פעולה פשוטה אם עושים אותה בזמן. למה יש להרחיק יונים ואיך עושים זאת?

הרחקת יונים - כל הסיבות:

היונה עושה רושם נחמד וידידותי. הקונוטציה הראשונית העולה לנו כאשר אומרים יונים היא "זוג יונים" או הכיכר המרכזית של עיר גדולה. תמיד עולה תמונה הרמונית ונעימה. 

והיונים אכן כאלה. היונים מאוד ידידותיות, והן מקיימות זוגיות שרבים מאיתנו שואפים אליה. היונים נשארות נאמנות לבן זוגם עד יומן האחרון. היונים מקימות משפחה, מקוננות ומאכילות את הגוזלים בשיתוף מלא של בן הזוג.

הרחקת יונים למניעת לכלוך ולשמירה על מקום היגייני:

בדרכן להקמת הקן, היונים מחפשות אחר המקום המושלם. כזה שיעניק להן הגנה מלאה מפני תוקפים וכזה שיגן עליהן מפני פגעי מזג האויר. רוחות וגשמים בחורף ושמש קופחת בצהרים. כאשר הן מוצאות את המקום האופטימלי, הן אוספות זרדים, עלים, חוטים וכל פריט אחר שעשוי להקל עליהן בבניית קן נוח ונעים לגוזלים שלהן. היונים אוספות את חומרי הגלם, ואט אט מנסות להקים את הקן המושלם. הפריטים מתפזרים, מצטברים והופכים להצטברות לכלוך. בנוסף לכך, היונים משירות את נוצותיהן, ומכסות את האזור בלשלשת. הימצאות לשלשת באזור מגורים עשויה להיות פתח למחלות קשות. 

הרחקת יונים למניעת מחלות ונגיפים:

קרציות, כינים, פרעושים וטפילים נוספים, נוטים להתיישב תחת נוצות היונה ולהתרבות שם בנחת. אלו, עשויים להתפשט אט אט ולחדור אל אזור המגורים. ייתכן והם יחדרו לכביסה שלכם, לכלי המיטה, לחיות המחמד, לראשי ילדים ועוד. טפילים אלו עלולים לגרום להיגיינה ירודה ולאיכות חיים נמוכה. 

הגורם הגדול יותר למחלות ונגיפים קשים יותר, הוא לשלשת היונים. הלשלשת היא צואת היונים. היונים מכסים את אזור ההתיישבות שלהם בשכבות לשלשת. שכבות לשלשת אלו, מהווים מצע פורה במיוחד לחיידקים. החיידקים מתפתחים, מתרבים ומתפשטים במהרה והם עלולים לגרום למחלות קשות כמו טוקסופלזמוזיס, קדחת הנילוס המערבי, סלמונלה, דלקת המוח, דלקות עיניים קשות, מחלות נשימה ואסתמה, ומחלות חמורות באברים פנימיים. חשוב לזכור, כי תינוקות וילדים קטנים, הגיל השלישי, נשים בהריון ובעלי מערכת חיסונית חלשה חשופים ופגיעים יותר. לכן, הימצאות אזור נגוע בלשלשת יונים בקרבתם עשויה לגרום לנזקים חמורים יותר. עוד על השפעות קינון יונים בסביבת ילדים

הרחקת יונים לשמירה על סביבה שקטה ונעימה:

גם ליונה יש חיי חברה. בין איסוף זרדים לבין חיפוש אחרי מזון, התחביב הגדול של היונה הוא להתגודד עם חברותיה בקבוצות גדולות. היונים מתאווררות ומלקטות זרעונים וגרגירים יחד עם מאות עד אלפי יונים. כאשר היונה ממוקמת בסמוך לחלון ביתך, לא רק שניתן לשמוע את המיית היונה, לא ניתן להתעלם ממנה. היא עשויה להימשך שעות על גבי שעות, אז מה באשר לקבוצת יונים המתגודדת יחד? מקהלת יונים היא מטרד לא פשוט, הברחתן באופן חד פעמי לא יעזור ולכן הרחקת היונים בטרם הן התיישבו חשובה מאוד. 

הרחקת יונים טרם התיישבותן:

היונה עקשנית במיוחד ובעלת זיכרון פנומנאלי. אתה עשוי לגרש אותה והיא תחזור חזרה. ברגע בו היא התיישבה, הרחקתה קשה יותר. 

הקמת תשתית להרחקת יונים עוד בטרם הן התיישבו, תמנע את העיסוק בהברחתן, תמנע את הדילמה המוסרית בנוגע לביצים הנחות בקן, תמנע את הניקיון היסודי של הלכלוך שהצטבר, ואת החיטוי שיש לערוך על מנת למנוע התפתחות חיידקים וכו'. 

עזרים להרחקת יונים:

ברגע שהיונים משתלטות לך על סביבת המגורים, הרחקתן הופכת קשה ומסובכת יותר. לכן, ההמלצה היא להרחיק את היונים עוד בטרם הן התיישבו. 

ניתן למצוא סוגים רבים של עזרים להרחקת יונים בשוק. אך חשוב מאוד לבחור בעזרים הומאניים. אסור בתכלית לפזר רעל, דבק ושאר מוצרים העשויים לפגוע ביונים. מעבר לעובדה שפעולה זו אינה מוסרית, היא גם אינה יעילה. שהרי טיפול נקודתי וחד פעמי לא ימנע מזוג יונים נוסף להגיע. 

דמות יונה פלסטית- ניתן למצוא היום "דחלילי יונה" אותם יש למקם באזור המיועד ולקוות שהיונים לא ירגישו שמדובר ביונת דמה. אל לנו לזלזל באינטיליגנציה של היונה. במוקדם או במאוחר, יונה אחת או יונה אחרת תרגיש בתרמית ותתיישב באותו המקום. 

תליית דיסקים / שקיות מים/ חפצים נוצצים אחרים - פטנט מאולתר אשר מטרתו היא לסנוור את היונה ולרחיק אותה מהאזור. ייתכן שפטנט זה יעבוד במהלך היום. אך מה באשר לשעות אחר הצהריים? הערב? הלילה? השעות בהן השמש אינה במרכז הרקיע? 

דוקרנים להרחקת יונים- הדוקרנים נפוצים מאוד וניתן להבחין בהם בכמעט כל מקום. מטרת הדוקרנים היא חסימת הגישה ליונה באזורים צרים כמו מעקות, מרזבים, פרגולות, שלטים, אדן החלון ועוד. הדוקרנים יעילים מאוד ומשיגים את התוצאות בצורה חד משמעית במידה והם מותקנים כראוי. לדוקרנים חיסרון אחד, מיקומם באזורים נמוכים הנגישים לבני אדם ובמיוחד לילדים או בקרבת חיות מחמד עשויים להיות מסוכנים מאחר והדוקרנים כשמם כן הם, חדים מאוד ועלולים להיות מסוכנים. לכן, בדוקרנים יש להשתמש רק באזורים מתאימים. 

סלילי רטט להרחקת יונים- סלילי הרטט להרחקת יונים בדומה לדוקרנים להרחקת יונים מונעים נחיתת היונה באזורים צרים כמו עקות, מרפסות, פרגולות, אדני חלון וכו'. סליל הרטט מונח על האזור המיועד ורוטט קלות כאשר היונה מנסה להתיישב עליו. הרטט מבהיל את היונה ומרחיק אותה. סלילי הרטט להרחקת יונים בטוחים לשימוש באזורים נמוכים בשונה מדוקרנים להרחקת יונים. 

רשת פלסטיק שקופה להרחקת יונים - רשת הפלסטיק השקופה להרחקת יונים, משמשת לחסימת דרכי הגישה של היונה לאזור המיועד. רשת הפלסטיק נפוצה מאוד בהרחקת יונים ממרפסות ובסגירת אזורים גדולים כמו  מסתורי כביסה, גגות בתים עם פאנלים סולארים וכד'. יתרונות רשת הפלסטיק הם היכולת לסגור את האזור ולמנוע חדירת יונים מחד, אך לאפשר כניסת רוח וזרימת אוויר מאידך. את רשת הפלסטיק יש להתקין בצורה מקצועית על מנת להבטיח עמידות לטווח הארוך ומניעת נזקים העלולים להיגרם כתוצאה מפגעי מזג האוויר או מבלאי. 

עזרים שונים - קיים עוד מגוון רחב של עזרים להרחקת יונים. חלקם מקצועיים, חלקם מאולתרים, חלקם מתאימים לבתים פרטיים וחלקם מתאימים לשטחים חקלאיים או בתי עסק. יש להפעיל שיקול דעת בטרם ההתקנה, הן בנושא המוצר עצמו, עמידותו ויעילותו, הן בנושא הסיכונים האישיים הכרוכים בהתקנה והן בנושא הפגיעה ביונים. ההמלצה היא להיעזר באנשי מקצוע המתמחים בשירותי הרחקת יונים בעיקר כאשר מדובר באזורים גבוהים ומסוכנים.