X

דבר המפרסמים

לסגירה לחץ על ה X שבצד ימין למעלה

קרא חפשי - מאמרים לקריאה חפשית

עצי נוי בגינה הפרטית והציבורית יתרונות וחסרונות


אין כל ספק כי גינה יפה יותר עם צמחייה וצבעוניות מרעננת. פרחים עונתיים אך בעיקר עצים. עצים שמעניקים לגינה שלנו אווירת רוגע ויציבות. עצי פרי ועצי נוי. מה היתרונות ומה החסרונות?

אחד הדברים הבולטים ביותר לעין כאשר נכנסים לשכונה שקטה ונעימה, הם העצים. העצים מפארים כל סביבה בהם הם נמצאים. בעיקר כאשר מדובר בגינת הבית וגינות ציבוריות. אין כל ספק כי עצים מוסיפים לנו כתמי צבע נעימים בנוף, הם מעניקים תחושת יציבות ועוצמה יחד עם חן ושלווה. 

בחירת מיקום נטיעת עץ נוי:

בזמן תכנון הגינה מומלץ מאוד לשקול נטיעת עצי נוי בחיוב. אך חשוב להקפיד בבחירת עץ המתאים לסביבת המגורים ומתאים לנטיעה ע"פ תוכנית עיצוב הגינה. וכמובן שיש להקפיד על נטיעת העץ כראוי.

לעיתים מתגלה לנו רק בדיעבד, עד כמה בחירת המיקום בו הצבנו את העץ שגויה ואז זה עשוי להיות מאוחר מידי. עץ הננטע קרוב למערכות ביוב, צנרת, לקווי חשמל עשוי לגרום לנזקים במימדים עצומים, עץ אותו נטענו בצמוד לקירות או חומות, יראה אותותיו רק בעוד מספר שנים, אך סביר להניח שזה ילווה בקיר סדוק או קיר שקרס, בדומה לעץ אותו נטענו קרוב מידי למשטחים מרוצפים כמו מרצפות, דק, מדרכות וכד' אותו עץ יכול שעתידו להתרחב פי כמה עם השנים. ומה עם עץ שיסתיר את החלון עם השנים?

בחירת עץ נוי ע"פ המאפיינים המתאימים עבורכם:

בחירת מיקום נטיעת העץ אינו ההחלטה היחידה שלפניה תעמדו. בחירת העץ המתאים דורשת התחשבות באקלים הסביבתי, בסוג ואיכות האדמה, ברמת התחזוקה והטיפוח, וכמובן, עם מבט לעתיד. למימדים ולצורה של העץ כבוגר ולמזיקים אותם הוא מושך. מומלץ שלא לבחור בעצים שעתידם צמרת רחבה ומצלילה, אלא אם כן יש ברשותכם שטח גדול לנטיעה.

הבחירה הבאה בעץ המושלם היא אינדיווידואלית. יש שיראו בעץ ירוק עד יתרון משמעותי בשל העובדה שהוא תמיד ירוק וזוהר ובשל העובדה שהוא אינו משיר ומלכלך את הגינה. אך יש שיגידו כי עץ משיר דווקא מעניין יותר ומקנה לגינה תחושת 'התחדשות'. יש שיאמרו כי עץ פרי הוא נכס ויש שיאמרו שעצי פרי בגינה הם מתכון לתחזוקה רציפה ותקופות עמוסות פירות רקובים המכסים את הדשא, לכן מומלץ לבחור דשא חי שישתמש בחומרים האורגנים ויחסוך מאיתנו את השיעבוד שבניקויו.

בבחירת העץ המושלם לגינת הבית הפרטית שלנו אין כל ספק כי מומלץ לבחור בעץ הנאה בעינינו אך גם קל לתחזוקה, הקניית הצללה עתידית נכונה, שאינו מלכלך ושאינו פגיע לנוכח מחלות ומזיקים.

עיצוב גינה בשילוב אלמנטים מן הטבע:

אמנם עצי נוי מהווים מרכיב עיקרי ובולט בגינה, אך שילוב אלמנטים נוספים מן הטבע עשוי להבטיח לכם גינה חלומית. אדריכלי גינות, מעצבי נוף וחברות גינון מקצועיות מציעות לכם מגוון רחב של אפשרויות לשילוב בגינה. החל ממקורות מים שופעים כמו מזרקות, מפלים ובריכות נוי ועד לסלעים טבעיים, חיפויי קרקע, חלוקי נחל במגוון מרהיב של גוונים וצמחייה עונתית או רב שנתית צבעונית. שילוב נכון והקמת גינה ביתית חסכונית ומחושבת, תעניק לכם גינה נעימה עם תחזוקה מינימאלית. 

ניתן להבחין כי בגינות ציבוריות תוחמים את עצי הנוי ועצי הפרי בחלוקי נחל, בסלעים או בשלל שיטות הימנעו מהולכי רגל, מרוכבי אופניים וכד' גישה לפגיעה בגזע העץ. כאשר מדובר בעצים הדורשים השקייה מרובה, מומלץ להיעזר בטוף לחיפוי סביבת העץ ובכך למנוע התאיידות המים ולשמירה על סביבה לחה ונוחה לעץ.