X

דבר המפרסמים

לסגירה לחץ על ה X שבצד ימין למעלה

קרא חפשי - מאמרים לקריאה חפשית

איך מתקינים דשא סינטטי


התקנת דשא סינטטי היא אינה עניין פשוט. על מנת להשיג תוצאות יפות, מדויקות ועמידות לאורך זמן, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע המתמחים בתחום. אך אם בכל זאת החלטתם לבצע את העבודה בכוחות עצמכם, כדאי שתבצעו את הפרויקט בצורה מוקפדת מבלי ליצור קיצורי דרך ובלי לדלג על שום שלב. יש להתקין את הדשא הסינטטי בכל מקום בצורה אחרת בהתאם לתנאים הקיימים. 

בטרם בחירתך בהתקנת דשא סינטטי, מומלץ לקרוא ולהעמיק בתחום כדי לדעת מהם סוגי הדשא הסינטטי העומדים לרשותכם ומה מתאים ביותר בעבורכם. לכל חברה המספקת מרבדי דשא סינטטי ישנו מפרט דשא סינטטי עם כל הסוגים הקיימים המציגים את איכות הסיבים, העמידות, האחריות, אורך הסיבים והמחירים. לדשא הסינטטי שימושים נפוצים במיוחד בבתים פרטיים, בגינות ציבוריות וכד', כל התקנה שונה בהתאם לאזור ולשטח אותו מכסים במרבד. 

איך מתקינים דשא סינטטי על האדמה

התקנת דשא סינטטי בגינת הבית, בגינה ציבורית, במגרשי ספורט ובבתי מלון הינה ההתקנה הנפוצה ביותר. התקנה על האדמה דורשת מספר שלבים עיקריים:

שלב ראשון- שלב הכנת השטח:

בשלב הכנת השטח עלינו ליישר את השטח לחלוטין. למלא בורות, ליישר גבעות ובליטות ולנקות אותו מכל מפגע העשוי לפגוע במראה שלו. למשל, פינוי אבנים, לכלוך, ניקוש עשבים, ריסוס והדברה של השטח (פעולה זו יש לבצע כ- 7-10 ימים לפני התקנת המרבד.) 

שלב שני- תיחום האזור המיועד. 

על מנת להימנע מזליגת מצע השומשום או החצץ שיפוזר בהמשך, ועל מנת להגיע לתוצאות מדויקות וישרות, מומלץ לתחום את האזור בו אנו עתידים להניח את המרבד על מנת לתחום גבולות. את תוחמי הדשא הסינטטי ניתן להשיג ממגוון חומרים. פלסטיק, עץ, מתכת או אבן.

שלב שלישי- שלב החישוף:

בשלב זה, יש להוציא אדמה בגובה של כ- 5 ס"מ באופן אחיד מהשטח. שלב זה חיוני במיוחד במטרה לקבל משטח ישר ואחיד השווה בגובהו לכלל הגינה. מידת החישוף עשויה להשתנות בהתאם לסוג הדשא ולגובהו.

שלב רביעי-שלב פיזור המצע.  

שלב פיזור המצע חשוב מאוד. פיזור המצע הוא זה שישפיע על ניקוז מי הגשמים. על מנת להימנע מהצטברות שלוליות ענק ו / או זליגת מי גשמים אל הבית או אל השביל, יש לפזר את אבני המצע ולהדק אותן היטב. יש להקפיד על שיפוע אל האזור אליו אנו רוצים לנתב את מי הגשמים. 

שלב חמישי- פרישת יריעת פלריג:

על מנת ליצור חוצץ ולמנוע הצצת עשבייה שוטה מחד אך ספיגת נוזלים מאידך, פורשים יריעת פלריג איכותית על כל השטח המיועד. את יריעת הפלריג פורשים בצורה אחידה ומתוחה על השטח ומקבעים אותה אל האדמה בעזרת יתדות ברזל. 

שלב שישי- פריסת יריעות הדשא הסינטטי:

שלב פריסת היריעות מסמן לנו כמעט את סוף התהליך. בפריסת יריעות הדשא הסינטטי, יש להקפיד כי היריעות מונחות לאותו הכיוון על מנת להביא לתוצאה אחידה הנראית כמו מרבד אחד גדול. מומלץ להשתמש במספר מצומצם של מרבדים ולחבר אותם בצורה מדויקת.

שלב שביעי - שלב הגימורים:

שלב זה חשוב מאוד על מנת להבטיח מרבד אחיד בעל מראה טבעי, מטופח ורענן. בשלב זה, יש לחתוך את שאריות הדשא הסינטטי על מנת שלא יבלטו ושלא "יכסו" אחת את השניה. את החיתוך מבצעים ע"י סכין יפנית איכותית, ומקפידים לבצע את החיתוך בין התפרים ולא על התפרים. 

איך מתקינים דשא סינטטי על בטון או משטח קשיח אחר

כאמור, את הדשא הסינטטי ניתן להתקין כמעט בכל מקום. ברב המקרים, ההתקנה מתבצעת על אדמה, אך במקרים רבים אחרים, ההתקנה מתבצעת על משטח קיים בגינה כמו משטח אספלט, משטח בטון, משטחים מרוצפים, משטחי דק עץ וכד'. 

על מנת לבצע את ההתקנה כהלכה, מומלץ לעקוב באופן מדוקדק אחר הוראות ההתקנה.

ראשית, חשוב מאוד להקפיד שהמשטח עליו יותקן מרבד הדשא הסינטטי ישר ואחיד, אך עם שיפוע קל המאפשר ניקוז מים. ניקוז המים חשוב מאין כמותו ויש להתייחס לשלב זה ברצינות על מנת להימנע מהיווצרות שלוליות ענק והצטברות מי גשמים. במקרים בהם אין למשטח שיפוע קל, יש לבדוק מהם הדרכים העומדות לרשותנו על מנת לתקן את הבעיה.

לאחר מכן, עלינו לוודא כי המשטח עליו יותקן מרבד הדשא הסינטטי נקי מכל מפגע. יש לנקותו היטב מאבק, מאבנים, מלכלוך ולוודא כי המשטח יבש לחלוטין.

בשלב הבא, אנו כבר עוברים לשלב ההתקנה. יש לפרוס את מרבדי הדשא כאשר אנו מקפידים כי הסיסים של כלל המרבדים פונים לאותו הכיוון על מנת להעניק למשטח המוגמר מראה אחיד. בנוסף, מומלץ להשתמש במספר מצומצם ככל האפשר של מרבדי דשא סינטטי ולהקפיד על מינימום חיבורים.

בעזרת סכין יפנית איכותית, יש לבצע את חיתוך המרבדים והתאמת גודלם וצורתם בין התפרים שעל היריעה. יש להקפיד כי יריעות הדשא אינן עולות האחת על שנייה בתם החיתוך, אלא משתלבות בצורה מדויקת זו לצד זו.

השלב הכמעט אחרון, הוא שלב הקיבוע. על מנת להבטיח כי מרבדי הדשא הסינטטי יעמדו במקומם ללא תזוזות העלולות לפגוע באחידות וביופי המרבד ובנוסף תמנע החלקה ונפילות. את ההדבקה מבצעים בזהירות, מקפידים לא למרוח יותר מידי דבק שיקשה עלינו את מלאכת הפירוק מחד אך מספיק דבק שייצב את המשטח מאידך. חשוב מאוד למרוח את הדבק אך ורק סביב המסגרות של המרבדים ולא באמצע המרבדים וזאת על מנת לאפשר למים לזרום לתעלות הניקוז. יש להדק את המרבד היטב למשטח ולהמתין כ- 20 דקות לייבוש מלא. אין להרטיב את המרבד למשך כמה שעות.

 

בלשב האחרון, לאחר שהדבק יבש לחלוטין, יש לטאטא את המרבד ע"י מטאטא גס או מגרפה עדינה (לא מגרפת ברזל!).   

איך מתקינים דשא סינטטי במרפסת או בגג

לקום בבוקר בדירה שלך, ולשתות את הקפה בגינה. כן, הגינה שלך ממוקמת במרפסת, אך ההבדל הוא לא גדול במיוחד אם מקימים את הגינה במרפסת בצורה מקצועית. השימוש בדשא סינטטי בגג או במרפסת הוא המעניק לגינה את המראה הטבעי והרענן שלה. ההתקנה על רצפות פשוטה יותר ודומה בתהליך להתקנה על בטון. ניתן להדביק את משטח הדשא ישירות על הרצפות, אך על מנת לוודא כי יש ניקוז סדיר שימנע הצטברות מי גשמים או מי שטיפה, מומלץ להתקין תחת מרבד הדשא הסינטטי בסיס פלציב המקנה למשטח הדשא רכות נוספת.

בבואכם להתקין דשא סינטטי במרפסת או בגג, כדאי שתשקלו היטב את רמת ההדבקה שבה אתם מעוניינים. ניתן להדביק את מרבד הדשא בסוגי דבק שונים עם רמת חוזק משתנה.  

הדבקת מרבד הדשא לרצפות חשובה מהבחינה הבטיחותית. קצוות רעועים, חיבורים נפרדים והנחה של המרבד בלי קיבוע עשויה לגרום להחלקה ולנפילות ובנוסף, גם תקצר את חיי המרבד. אך הדבקה עם דבק חזק מידי, עלולה לגרום למלאכת הפירוק בבוא העת לפרויקט של ממש. 

חשוב מאוד לוודא כי המרפסת או הגג שלכם מוצלים באופן יחסי, מאחר והתקנת הדשא הסינטטי על הגג או במרפסת שונה מההתקנה על האדמה, ואין למרבד כל דרך להצטנן בימי הקיץ החמים. 

איך מתקינים דשא סינטטי בחדר משחקים

דשא סינטטי צבעוני הוא טרנד מדליק בחדרי משחקים. כולם רוצים להכניס את הטבע הביתה, כולם רוצים להכניס משטח נוח לשימוש, נוח למשחק, ומשטח שמגן על ילדנו מנפילות קשות על רצפה חשופה. לכן, הדשא הסינטטי הוא השטיח החדש בחדרי הילדים. ניתן לרכוש אותו בגודל הדרוש, לגזור ממנו שאריות ולהתאימו באופן מושלם לחלל.

בכל מקרה כדאי לדעת שחשוב תמיד להתייעץ עם מתקין דשא מקצועי ואולי אפילו להשתמש בשירותי ההתקנת דשא שלו, התקנת דשא מקצועית שומרת על הדשא.

כל הסיבות לבחור בדשא סינטטי ברורות כבר לכולם ואין כל צורך להרחיב בהן. ניתן להרחיב בקריאה במאמר כל מה שרצית לדעת על דשא סינטטי