X

דבר המפרסמים

לסגירה לחץ על ה X שבצד ימין למעלה

קרא חפשי - מאמרים לקריאה חפשית

הרחקת יונים


רבות דובר על נזקי היונים, על המחלות שהן מביאות איתן והלכלוך והרעש האופייני להן. הרחקת יונים היא עניין מורכב וחשוב מאוד אשר מומלץ לבצע עוד לפני שהן מתיישבות וזאת במטרה להימנע מהניקיון והחיטוי הדרוש לאחר תהליך הרחקת היונים. 

להקות יונים מתגודדות יחד ומלקטות גרגירי לחם או פירורים שנשמטו נראות כמו מחזה נעים ואופטימי. בכלל, ניתן לאמר על היונה כי היא משדרת תכונות חיוביות כמו נחת, חופש, שלום, משפחתיות ונאמנות. כל זה נכון, אך בשלב בו היא מתמקמת בקרבת הדירה שלכם, העניין הופך מורכב יותר. היונים מוצאות מקום מסתור מושלם במסתורי כביסה, במרפסות, במרזבים, בגגות רעפים, בחלונות ובכל מקום אפל וסגור יחסית שיגן עליהן. 

רקע על היונים:

היונה היא בעל כנף נפוץ במיוחד באזורנו. ליונה זנים רבים הנפוצים בסביבות שונות. היונה ניזונה מזרעים ופירורים לרב וצפויה להימצא בקרבת מקורות מים למינהם. היונה מונוגמית, וברגע בו היא מגיעה לבשלות מינית, היא מתייחדת עם בן זוגה שהופך להיות קבוע לשארית חייה. במהרה, יחלו זוג היונים בהקמת הקן שישמש בית חם לשושלת היונים העתידה לבוא. תוחלת החיים הממוצעת של היונה בטבע הוא כ- 5 שנים, בהם היא עסוקה ללא הפסק בהרחקת המשפחה. מידי חודשיים  היונה מטילה ביצה ולעיתים אפילו שתי ביצים, דוגרת עליהן במשך כ20 יום, מזינה את בגוזלים ודואגת לכל הדרוש להן ומשחררת אותם לחופשי עם הגעתם לבגרות ומתחילה את התהליך מחדש. 

על חשיבות הרחקת יונים:

ביצוע פעולת הרחקת היונים חשובה מאין כמותה. היונים, שלא במודע, עושות נזקים אדירים לאדם הפרטי ואף לבעלי עסקים ולחקלאות. היונים גורמות ללכלוך רב ולמחלות קשות כמו דלקות קשות בעיניים או באברים פנימיים, דלקת קרום המוח, בעיות נשימה קשות, פגיעה בראות ואסתמה. כ-50% מהיונים נושאות איתם מזיקים ומחלות זיהומיות ולכן, אין לקחת את הסיכון ולגור בשכנות להן. יונים רבות מביאות איתן מלבד מחלות, קרציות, פשפשים וכינים. בנוסף, קיים גם המפגע ההיגייני. היונים מלכלכות במיוחוד. הן מביאות לכלוך וזרדים לבניית הקן מבחוץ, הן משילות נוצות והגרוע מכל, הן מצפות את שטח המחייה שלהן בלשלשת חומצית הפוגעת באופן חמור בברזל ובחומרים שונים ועשויה לגרום לנזקים בלתי הפיכים. בנוסף לשלשת היונים מפיצה צחנה נוראית והופכת את הסביבה ללא נעימה למחייה.  

הרחקת יונים מהמרפסת

הרחקת יונים מהמרפסת לא חייבת להיות פעולה שתפגע בחזות הבניין או בהנאה מהאויר הצח שחודר אליה. לרב, מקובל להרחיק יונים מהמרפסת בעזרת רשת פלסטיק שקופה להרחקת יונים. רשת הפלסטיק השקופה מותקנת ומקיפה את המרפסת כולה ובכל מונעת גישה ליונים להיכנס אליה, אך עם זאת, אינה פוגעת במראה הבניין או בהנאה שלנו מישיבה במרפסת.התקנת הרשת בצורה מקצועית ויציבה תבטיח תוצאות מצוינות לאורך שנים ארוכות בהן לא נאלץ לטפל שוב במפגע. 

הרחקת יונים מגגות רעפים

הרחקת יונים מהגג היא פעולה הדורשת מיומנות ועבודה יסודית. גג הבית הוא מקום מושלם לקינון יונים. הוא רחב מאוד, הוא אפל, הוא גבוה ורחוק ממזיקים ומטורפים והוא משמש מקום מסתור מושלם מפני השמש הקופחת בימי הקיץ או בימי החורף הגשומים והרוחות העזות. גג הבית רחב דיו על מנת להכיל אפילו מספר גדול יותר של פריטים. היונה מוצאת לה פתח אשר דרכו היא חודרת אל הגג. הפתח עשוי להיות רעף שבור או רעף שזז ממקומו, פתח איוורור או כל פתח אחר שאנו ככל הנראה לא התייחסנו אליו ברצינות. את הרחקת היונים מהגג יש לבצע במספר שלבים. במידה והיונים כבר חדרו אל הגג וקוננו בו, יש להיכנס אל הגג ולהבריח את היונים. בשלב שני, יש לאטום ולסגור כל חריץ או פתח העשוי לאפשר ליונים לחזור. השימוש הנפוץ ביותר לסגירה ואיטום חורים בגג הוא השימוש ברשת פלסטיק שקופה להרחקת יונים. אך במידה ומדובר ברעפים שבורים ותו לא, ניתן פשוט להחליף את הרעפים ולוודא כי אין מקור כניסה אחר. מלבד מקום הקינון, היונים אוהבות להתגודד על גגות ולהנות מהשמש ולנשום קצת אויר. גם כאשר הן עושות זאת, הן מכסות את השטח עליו הם עומדות בלשלשת. כזכור, הלשלשת היא מצע גידול מושלם לחיידקים, ולכן אין כל צורך בביקור יומיומי של היונים על מנת לכסות את הבית בטפילים וחיידקים. על מנת להרחיק אותן מגג הבית, ניתן להשתמש בדוקרני מתכת ייעודיים אשר יחסמו את הגישה ליונים והן לא תוכלנה לעמוד בשטח. 

הרחקת יונים מבניינים 

לרב דיירי בניין מגורים משותף מטרה אחת מרכזית משותפת. כולם רוצים לשמור על בניין נקי ומטופח שבנוסף לעובדה שיהיה נעים להיכנס אליו ונעים להיות בו, הוא ישמור על הערך שלו. כאשר אנו מזהים סיכוי להתמקמות יונים בבניין המגורים שלנו, מומלץ לטפל בנושא במיידי. חשוב לדעת, כי כאשר המפגע הוא מפגע המסכן את הבניין כולו, וועד הבית לרב יטול אחריות על הנושא וידאג לביצוע העבודה, לכן, אל תתפשרו. הרחקת יונים מבניינים היא פעולה לא פשוטה הדורשת עבודה בגובה. הרחקת יונים מגובה יש לבצע אך ורק בעזרת אנשי מקצוע המתמחים בתחום אשר ברשותם אישורים והסמכות לעבודה בגובה. יש לוודא גם שלצוות ניסיון מספק וביטוחים מקיפים. צוות הרחקת היונים יבחן היטב את היקף הבניין כולו, ויזהה כל חריץ או פתח שעשוי לשמש לקינון יונים. בבנייני מגורים, לרב יש חלל פתוח וצר אשר משמש לרב למסתורי כביסה ולחלונות. חלל זה בדרך כלל גם משמש למיקום מנועי המזגנים או להצוות הדוודים. כל אלו מושלמים לקינון יונים. לכן, חברות הרחקת יונים יעזרו לרב ברשת פלסטיק שקופה להרחקת יונים. רשת הפלסטיק שימושית מאוד לסגירה של חללים פתוחים ורחבים ולכן ניתן לראות אותה גם במרפסות. בכל מקרה של הרחקת יוניום מבניין, מומלץ לבתע טיפול יסודי ומקיף החולש על כל הדירות בבניין. 

עזרים להרחקת יונים

רבים ניסו להמציא שיטות יעילות להרחקת יונים בעזרת עזרים הקיימים כיום בכל בית. כמו דיסקים תלויים או שקיות מים שקופות שמטרתם לסנוור את היונים ולמנוע מהן להתקרב. בנוסף ניתן למצוא בובות יונים או עורבים ואפילו דחלילים שמציבים באזור המיועד. אך כדאי לזכור כי ליונה זיכרון מצוין והיא אינה מוותרת בקלות, כך שעד מהרה היא מגלה שמדובר בבובה ולא בדמות אמיתית. העזרים הנפוצים והיעילים ביותר הם רשת פלסטיק להרחקת יונים, דוקרני נירוסטה להרחקת יונים וסלילי מתכת להרחקת יונים. אלו מונעים גישה אל החלל ובכך מבטיחים 100% הצלחה בהרחקת יונים לצמיתות.