X

דבר המפרסמים

לסגירה לחץ על ה X שבצד ימין למעלה

קרא חפשי - מאמרים לקריאה חפשית

עצים להסקה - כל מה שרצית לדעת


עציםלהסקה מוכרים לנו עוד משחר ההיסטוריה. הרי כולנו מכירים את התמונה של חוטבי העצים בסרטים ישנים. מאז ועד היום, חימום הבית בעזרת עצים להסקה הוא הפתרון היעיל והזול ביותר. כל מה שרציתם לדעת על חימום הבית בעזרת עצים להסקה במאמר הבא.

הקמין הוא מיכל מתכת בגדלים משתנים ובצורות משתנות, שבהם מסיקים עצים למטרת חימום הבית. קיימים קמינים המוסקים בעזרת גז, נפט וסולר, אך הקמין הקלאסי מוסק בעזרת עצים להסקה. בעבר, בקמין היה מוסק לרב על ידי נפט, אך עם עליית מחירי הנפט, קמיני הנפט התמעטו משמעותית וקמיני העץ השתלטו.

הקמין הפך עם השנים בנוסף להיותו מצרך חיוני ושימושי לצורכי חימום ובישול, לאביזר עיצובי מרהיב המשתלב נהדר עם כל סיגנון עיצוב.  הקמין מורכב בדרך כלל ממיכל מתכת סגור, בעל ווסתי חומר בעירה ווסתי כניסת אוויר. אלו מתעלים את שריפת העצים להסקה לחימום יעיל של החלל. לכל קמין מחוברת ארובה לפליטת העשן. ארובה זו חודרת את גג הבית ופולטת את העשן החוצה. 

יתרונות השימוש בקמין עם עצים להסקה:

קמין עץ הוא הקמין בעל החזות האסתטתית היפה ביותר. קמין העץ הוא "תכשיט" לבית והוא מעניק תחושת חמימות, ביתיות ורומנטיקה. החום שקמין העץ מפיק בעזרת בעירת עצים להסקה הוא חום נעים שאינו מייבש את האוויר כמו מזגן או זולל חשמל כמו תנור או רדיאטור. קמין העץ גם אינו מושפע מפגעי מזג האוויר והתקלות במתח החשמל מה שיבטיח לכם חורף חם גם בהפסקות חשמל האופייניות לחורף. ההתעסקות עם קמין העץ עשויה להפוך במהרה לתחביב לחובבי האש ותחושת עבודת הכפיים.  

כיצד מתפעלים את הקמין עץ

קמין המוסק על ידי עצים להסקה הוא הפתרון הזול ביותר לחימום הבית אל מול סוגי הקמין השונים. לכל קמין יש את הקיבולת שלו ואת הספק הבעירה שלו. את הנתונים התואמים את הקמין שברשותכם תוכלו למצוא ככל הנראה בגב הקמין הביתי שלכם. ככלל, ככל שנתון התפוקה המצוין גבוה יותר, כך הוא יחמם את הבית ביעילות. קמין העץ דורש מאיתנו השקעה בתפעול. לרב יש להזמין עצים להסקה מחברות המתמחות בתחום. יש למצוא להם מקום איחסון יבש מלחות, מאחר ולחות בעצים להסקה פוגעת בתפוקה שלהם.

חשוב להקפיד על הבערת עצים ייעודיים להסקה בלבד, ולהבטיח שהם יבשים מלחות. הסקת עצי הסקה לחים עשוי הלהוביל לעשן סמיך, שריפה לא יעילה וסתימות בארובה. מידי שנה, בימי הסתיו, מומלץ לוודא עי הקמין נקי ומוכן להפעלה בימי החורף. יש לנקות את הפיח מתא ההבעירה ומהארובה ולנקות את האפר מתא הבעירה במקרי הצורך.  

סוגי עצים להסקה

סוגי העצים להסקה מתחלקים לפי הערך הקלורי שלהם. את הערך הקלורי שלהם ניתן לאבחן על פי המשקל שלהם. ככל שהעץ כבד יותר כשהוא יבש, כך הוא יישרף באיטיות יותר ולאורך זמן.  בשום אופן אין לשרוף בקמין העץ עצים צבועים או משומנים מאחר ואלו משחררים רעלים. 

חשוב להבטיח כי גזרי העצים להסקה הם מעצים שנכרתו לפני למעלה משנה ויובשו לחלוטין.  אלו יבטיחו בעירה יעילה וטובה. מחירי העץ עשויים לסייע לכם בהערכת איכות העץ הראשונית. עצים בעלי ערך קלורי נמוך יעלו אף 50% פחות מעצים להסקה בעלי ערך קלורי גבוה. אך אין זה אומר כי הם זולים יותר מאחר וככל הנראה תצטרכו כמות כפולה של עץ. 

  • עץ אורן להסקה למשל, הוא עץ בעל ערך קלורי נמוך. הוא קל מאוד להבערה, אך האש מתכלה במהירות יחסית ויש לחדש את אספקת העץ להסקה תכופות יותר. מחירו של עץ האורן להסקה זול יחסית לעצים בעלי ערך קלורי גבוה. 
  •  עץ ברוש להסקה דומה בתפוקתו לעץ האורן להסקה. עץ הברוש הינו עץ בעל ערך קלורי נמוך, לכן  הוא הוער במהרה, אך זמן הבעירה שלו קצר יחסית. היתרון של עץ הברוש הוא הניחוח הנעים שהוא מפיץ בבית אף לאחר כיבוי האש. 
  • עץ אקליפטוס להסקה הוא עץ בעל ערך קלורי גבוה. עץ האקליפטוס נחשב לאיכותי במיוחד מאחר וזמן הבעירה שלו ארוך יחסית והוא מפיץ ריח מנטה נעים בחלל הבית.
  • עץ זית להסקה הוא העץ הנפוץ ביותר להסקה. עץ הזית בעל ערך קלורי גבוה והאש הבוערת נותרת יציבה לאורך זמן. עץ הזית מפית ריח נעים בחלל הבית והשימוש בו הוא המומלץ ביותר. 
  • עץ סיסם הודי להסקה הוא העץ האיכותי ביותר להסקה. הוא בעל ערך קלורי גבוה והוא מחזיק מעמד לאורך זמן. בנוסף ליתרון זה, הוא מפיץ ריח ניחוח מרענן בבית. 
  • תערובת הדרים להסקה היא תערובת המורכבת מעצי הדר המאופיינים גם הם בערך קלורי  נמוך. ברב המקרים, תערובת ההדרים מורכבת מעצי לימון, עצי תפוז ועצי אשכולית. בעירתו אינה ארוכת טווח אך הניחוח של העצים הקמלים מתפזר בחלל ומפיץ ריח הדרים נעים. 
  • תפזורת עצים להסקה היא ברב המקרים תערובת של שאריות עצים להסקה. תפזורת העצים להסקה מכילה בדרך כלל שאריות של עצי ברוש, עצי אורן ועצי אקליפטוס. מאחר והחיתוך של שאריות העץ אינו אחיד ומאחר והוא משלב בתוכו סוגי עץ איכותיים מול איכותיים פחות, הוא עשוי להיות משתלםבמיוחד. 

לקריאה נוספת על פתרונות חימום לבית ועל איך לחמם את הבית בזול וביעילות